Halter Bulutsusu | Messier 27

Gökbilimci Charles Messier 18. yüzyıl Fransa göklerinde kuyruklu yıldız avlarken, çalışmaları sırasında rast gelip de kuyruklu yıldız olmayan şeyleri sabır ve özenle listelemişti.

Yukarıda gördüğünüz nesne, onun günümüzde meşhur hale gelmiş kuyruklu yıldız olmayan şeyler listesinde 27. sıradadır. Aslına bakarsanız, 21. yüzyıl gökbilimcileri bu nesneyi bir gezegenimsi bulutsu olarak tanımlayacaklardır; ancak küçük bir teleskopla yuvarlak ve gezegen benzeri görünse de bu nesne bir gezegen de değildir. Messier 27 (M27), çekirdeğindeki nükleer yakıtı tükenmiş Güneş benzeri bir yıldız tarafından oluşan gaz halindeki salma bulutsuları için mükemmel bir örnektir. Bu bulutsular yıldızın dış katmanları uzaya fırlatıldığında oluşur ve ölmekte olan yıldızdan gelen yoğun fakat gözle görülemeyen mor ötesi ışık bu gaz tabakaları içerisindeki atomları harekete geçirdiğinde gözle görülebilen bir ışıltı ortaya çıkar.

Yıldızlar arası gazlardan oluşan ve yaygın olarak Halter Bulutsusu olarak bilinen bu simetrik uzay bulutu 2,5 ışıkyıllık bir genişliğe sahip olup, Tilkicik Takımyıldızı yönünde yaklaşık 1200 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır.

Etkileyici bir fotoğraf olan bu renkli birleşik görüntü, hem iyice incelenmiş merkezi bölgedeki detayları hem de bulutsunun daha soluk ve daha ender görüntülenen dış halesindeki özellikleri ön plana çıkarmış durumda. Görüntü, yalnızca kükürt, hidrojen ve oksijen atomlarından gelen salmalara hassas süzgeçlerle çekilmiş geniş bant ve dar bant fotoğrafların birleşiminden oluşuyor.

Görüntü Katkısı ve Telif Hakkı : Francesco di Biase

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir