NASA’nın TESS uydusu şimdiye kadarki en küçük gezegeni keşfetti

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), uzay çalışmalarına yön vermeye devam ediyor. Yeni bir Mars görevi için uzay aracı üzerinde çalışmalarına devam eden şirketin öte gezegen keşif uydusu TESS, dünyadan 35 ışık yılı uzaklıkta gözlenen küçük bir gezegen buldu.

L 98-59B olarak adlandırılan yeni gezegenin, NASA‘nın öte gezegen keşif uydusu TESS’in şimdiye kadar keşfettiği en küçük gezegen olduğu belirtildi.

DÜNYA’DAN KÜÇÜK MARS’TAN BÜYÜK

L 98-59B adı verilen küçük gezegen, Dünya’dan daha küçük olmasına rağmen Mars’tan daha büyük bir kütleye sahip. Güneş sistemi dışında keşfedilen en küçük gezegen ise hala Kepler Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen Kepler-37-b olmayı sürdürüyor.

NASA geçen yılın ekim ayında, yakıtı biten Kepler’in, derin uzaydaki 9 yıllık keşif yolculuğunun ardından bilim operasyonlarının sonuna geldiğini açıklamıştı.

TESS uydusu, NASA tarafından 18 Eylül 2018’de, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılmıştı. Uydunun, 2 yıl sürecek keşif faaliyeti boyunca Güneş sistemi dışındaki yakın yıldız sistemlerindeki öte gezegenlere dair kanıtlar araması planlanıyor.

Bizi instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz : https://www.instagram.com/yildiztozuspace/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir