NASA X-59 süpersonik uçak kokpiti değişiyor !

NASA X-59 süpersonik uçak için daha önce görülmemiş bir kokpit tasarımı olacağı açıklandı. Buna göre süpersonik uçağın kokpitinde ileri görüş için pencere yer almayacak.

Lockheed Martin tarafından 247 milyon dolarlık bir bütçeyle geliştirilen X-59, gözlemciler için sonik bir patlamayla ya da bir diğer tabirle araba kapısının kapanmasından daha hızlı ve ses hızından önemli ölçüde daha hızlı gitmeyi amaçlıyor.

Bunu yapabilmek için uçağın mümkün olduğu kadar aerodinamik olması gerekiyor, bu da savaş uçaklarında sıkça bulunan kokpit şişmesini önlüyor. Kokpit, daha küçük ve dışa dönük biçimli kanatların hemen ön kenarında dar bir alanda bulunuyor. Kokpit içerisinden görüş açısı iyi olsa da, ileri görüşün daralmasına sebep oluyor. Bu durumu düzeltmek için, modern uçaklarda beklediğiniz gibi birkaç ekran yerleştirilecek. Ancak en üstteki eXternal Görünürlük Sistemi‘nin bir parçası olarak 4K monitör TV kullanılacak.

Lockheed ve NASA’nın uçağı şu anda yapım aşamasında bulunuyor. X-56’nın tahmini uçuş tarihi ise 2021 olarak belirlendi. Eğer X-56 başarılı olursa, diğer sessiz süpersonik uçakların öncüsü olabilir ve gelecekte süpersonik kara uçuşlarına katkıda bulunabilir.

https://shiftdelete.net/nasa-x-59-supersonik-ucak-kokpiti-degisiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir